Co je důležitější – certifikace nebo zdravý rozum při řízení projektů?

caesar bridge rhine 2 amusing planet

Velké projekty existovaly dávno předtím, než byla zavedena jakákoli certifikace projektového managementu. Největším extrémem je stavba velkých pyramid ve starověkém Egyptě, která se datuje do roku kolem 4000 p.n.l. Také sedm divů světa byly stavby, které si zaslouží pozornost s ohledem na projektové řízení.

Mnoho staveb antického Řecka a Římské říše stále existuje.

Je zde také mnoho staveb ze středověku, jako katedrály, hrady, pevnosti a pod. Jak se stavitelé dozvěděli o řízení projektu?


Stačil zdravý rozum?


Konstruktéři antiky a středověku věku také dělali chyby. Výstavba někdy trvala několik generací. Nedávným příkladem, který můžeme pozorovat, je katedrála Sagrada Familia v Barceloně, která se staví více než 100 let.


Plánovali stavitelé tak dlouhou dobu výstavby? Určitě ne! Vladař, církev či boháči financovali všechny obří stavby a chtěli, aby byla stavba hotová ještě za jejich života.


Řízení úspěšných staveb

Existovaly nějaké stavby, které bychom mohli považovat za „úspěšné“ podle našich současných podmínek projektového managementu?

Určitě ano! Starověké pyramidy musely být dokončeny, dokud Faraon nezemřel (navíc nikdo nevěděl, kdy se tak stane), Římské Koloseum bylo dokončeno za 11 let a existuje mnoho dalších příkladů úspěšných projektů.

Nejznámějším starověkým úspěšným projektem je Césarův most přes Rýn o délce několika stovek metrů, postavený za pár dní (některé zdroje uvádějí jen šest dní). (Když jeho armáda překročila řeku, most byl spálen, takže pro vojáky nebylo cesty zpět.)


Proč byly některé projekty používající zdravý rozum úspěšné?

Tady je odpověď – zkušenosti a ponaučení. Toto je nejdůležitější část projektového managementu. Všechny teorie projektového managementu jsou postaveny na nejlepší praxi (best practice), která je zdokumentována a analyzována.

Stavitelé pyramid museli každých 40-70 let stavět nové pyramidy, takže si navzájem mohli předávat zkušenosti. Římané stavěli obrovské stavby po celé říši a měli mnoho zkušeností a Caesarovi vojáci postavili mnoho mostů.

Jsou vaše projekty používající zdravý rozum úspěšné?

Představte si zpět všechny své projekty. Stavba nebo rekonstrukce domu, zorganizování svatby, stahování kanceláře. Dělali jste vše podle zdravého rozumu? Doufám, že ano! Dopadlo všechno tak, jak jste plánovali? (No, požádejte mě o bonus, pokud bylo všechno v pořádku.)


Závěr

Je minimální šance, že váš první projekt bude úspěšný po všech stránkách. Chcete-li řídit projekty, nepotřebujete certifikát, ale určitě potřebujete zkušenosti nebo ponaučení, abyste uspěli. Co tedy dělat?

Certifikace je nepochybně jedním ze způsobů, jak zvýšit šanci na úspěch. Naučíte se ověřené procesy a postupy, které byly zdokumentovány na tisících projektů za poslední desetiletí. A porovnejte investici do certifikace s ušetřenými penězi, časem a stresem, pokud projekt řídíte nepřipraveni.


#projectacademy#certifikacia #zdravyrozum #gablas

Kredit: Amusing Planet

Loading